Jolanta Żochowska
UI/UX designer
Zmienił się adres email do kontaktu, przyszedł nowy pracownik, doszedł nowy produkt - teraz trzeba zaktualizować dane na naszej stronie internetowej, i co teraz?
Na początek - kto ma to zrobić? Czy ktoś pamięta hasła dostępowe do strony? Kto wie jak wprowadzić zmianę? Gdzie jest instrukcja? Jak już uda zalogować się do tajemniczego panelu administracyjnego - to co teraz? Mniejszy problem jeśli zmiany wprowadzamy dość często, ale co w przypadku gdy nikt tam nie zaglądał od wielu miesięcy - gdzie szukać odpowiedniej zakładki, czy mam edytować artykuł, czy modułu -od czego mam zacząć?.Panel administracyjny - to narzędzie, które umożliwia zarządzanie treściami na stronie. Niestety najczęściej albo ma za dużo funkcji albo za mało. Standardowa struktura panelu zakłada, że wiemy w jaki sposób strona powstała - więc wiemy jak ją modyfikować. Nie jest to życiowe założenie. Najczęściej osoba, która projektuje stronę, nie jest tą samą, która następnie nią zarządza - a trzeba tutaj podkreślić, że nie każdy z nas zna i rozumie znaczniki HTML.
Najmniejszy problem jest, gdy mamy w firmie informatyka, który może „ogarnąć” taki problem - ale nie wszyscy mają taką wygodę. Zawsze możemy zwrócić się z problemem do firmy tworzącej stronę - ale nie zawsze jest to możliwe lub wygodne rozwiązanie (nic nie mówić o dodatkowych kosztach). No cóż - pozostaje uzbroić się z pewność siebie, odpalić tutorial na youtube lub przekopać się przez kilkunasto-stronnicową instrukcję - w ciągu kilku godzin zadanie może zostać zrealizowane.
Czy jest lepsze rozwiązanie na ten problem?
Naszym zdaniem - tak. Twórcy systemów do zarządzania stroną internetową (Wordpress, Joomla, Drupal) - tworzą rozwiązania dla „power userów” - czyli dla osób które chcą, lubią i mają czas aby stworzyć własną stronę internetową. Jest to wspaniałe założenia, które umożliwiło powstanie setek tysięcy stron, a co za tym umożliwiło poinformowanie o swojej firmie i ofercie szerokiej grupie firm. Niestety te popularne rozwiązania są zbyt skomplikowane i mają zdecydowanie za dużo opcji dla osób, które nie potrzebują tworzyć strony - a mają potrzebę jedynie coś do niej dodać lub zmienić.
To właśnie z myślą o takich użytkownikach postanowiliśmy stworzyć nowy panel administracyjny.
Założenie jest proste:
widzisz -> klikasz -> edytujesz
Proste, co nie? Zamiast jednego bloku tekstu - kilka formularzy - gdzie do każdego tekstu na stronie przypisane jest odpowiednie pole - zmienisz tylko tam, gdzie chcesz, zero błędów, zero HTML, zero problemów.
Edycja po stronie frontendu
No dobra, może więcej szczegółów. Jako webdeweloperzy, tworząc stronę internetową dzielimy ją na sekcje - sekcje są zaplanowane i zaprojektowane specjalnie dla danego klienta - zgodne z przygotowanym wcześniej projektem graficznym i dopasowany pod otrzymane materiały. Jeśli jesteś właścicielem takiej strony i chcesz rozpocząć edycję danej sekcji wystarczy, że klikniesz ikonkę edycji - widoczną w prawym górnym rogu danej sekcji. Dane wprowadzane są w polach formularza - dla każdej z treści przeznaczone jest dedykowane pole - po zapisaniu formularza zmiana od razu widoczna jest na stronie.
No dobra - ale czym są te sekcje?
Sekcja to element strony, grupujący dane informacje. Sekcją będzie baner główny, boks z informacjami o ofercie, menu, stopka. Sekcje tworzy developer strony - i to on odpowiada za ich ilość i rodzaj treści. Idea jest taka, że dla danej strony powinniśmy stworzyć jak najwięcej powielanych sekcji, które można wykorzystać na wielu podstronach. Takie podejście powinno gwarantować niższy koszt wdrożenia i łatwiejszą edycję.
A co jeśli będę chciał dodać nową podstronę?
Wystarczy, że klikniesz przycisk „Nowa strona” - do wyboru masz dwie opcje - możesz stworzyć nową podstronę lub nowy artykuł - czym to się różni? Podstrona związana jest z pozycją menu - a artykuł z kategorią. Jeśli chcesz dodać nowy artykuł do zakładki aktualności - to wybierasz artykuł. Nowa podstroną będzie np nowa zakładka: Certyfikaty.
Po wybraniu odpowiedniego typu podstrony - zostaniesz poproszony o uzupełnienie kołku pól:
- Nazwa pozycji menu
- W jakim manu ma pojawić się nowa zakładka (najczęściej na stronie mamy przynajmniej dwa bloki menu - menu główne i dolne)
- Stan - czy dana podstrona ma być widoczna dla użytkowników (możesz ją ukryć na czas pracy nad tym elementem)
- Dostęp - ta funkcjonalność przeznaczona jest dla stron, które ograniczają dostępu do poszczególnych części strony dla zalogowanych użytkowników
Po stworzeniu nowej podstrony - pojawi się zakładka, która umożliwi ci zbudowanie strony - do wyboru masz kilkanaście predefiniowanych bloków z treścią. Możesz swobodnie tworzyć treść i układać boksy zgodnie z potrzebami danej podstrony.
Czy może być jeszcze prościej?
Alternatywnie - wystarczy, że wejdziesz na już stworzoną stronę i klikniesz przycisk kopiuj - po uzupełnieniu informacji na temat nazwy pozycji menu do tej podstrony - pojawi się strona z taką samą treścią jak kopiowana strona. Wystarczy, że zmienisz dane i nowa podstrona jest już gotowa.
Co jeśli popełnię błąd lub za dużo usunę ?
Nic prostszego. System zapisuje każdą wersję podstrony w postaci wygodnej historii zmian. Wystarczy kliknąć na wersję którą chcemy przywrócić i zatwierdzić. Możesz testowć rozwiązania, wstawiać i usuwać sekcje - jeśli wygląd podstrony nie będzie na koniec satysfakcjonujący możesz przywrócić stronę w formie zapisanej przed wprowadzeniem do niej modyfikacji.
Autorski panel administracyjny nie będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego. Proponujemy go jedynie firmom, które chcą zainwestować w dedykowany projekt i wymagają nietypowych rozwiązań funkcjonalnych. W pozostałych przypadkach Wordpress lub Joomla będą wystarczające. Mamy nadzieję, że twórcy tych systemów także zauważą problem z jakimi spotykają się ich użytkownicy. Może kolejne wersje tego oprogramowania będą rozwijać rozwiązania umożliwiające edycję strony od strony frontendowej. Do tego czasu polecam nie bać się panelu administracyjnego - warto podejść do niego jak do domu z bardzo wieloma pokojami - aby znaleźć to co się poszukuje czasem trzeba zajrzeć do kilkunastu z nich - ale w końcu na pewno się uda.