Jolanta Żochowska

UI/UX designer

.

Pracę nad portalem internetowym warto zacząć od warsztatów projektowych - miejsca, gdzie wspólnie z Państwem chcemy wypracować strategię i wizję, które stanowić będą solidne fundamenty dla sukcesu Państwa projektu

Budowę portalu internetowego warto porównać do budowy domu. Można zbudować dom bez planowania i projektu - pytanie tylko czy warto? Jeśli chcemy uniknąć puchnących kosztów na etapie budowy, chcemy aby był wygodny i odpowiadał jego przyszłym użytkownikom - to niezbędne jest przemyślenie jego funkcji, zastanowienie się nad potrzebami jego przyszłych mieszkańców, zaplanowanie wielkości, materiałów i rozwiązań dopasowanych do konkretnego budżetu.

Dokładnie tak samo jest w przypadku budowy portalu internetowego. Jeśli mamy już pomysł, a nawet jeśli już wiemy jak nasz przyszły portal ma działać i wyglądać - to przed zatrudnieniem programisty warto jeszcze skonsultować nasze pomysły z osobą, która pomoże to wszystko zebrać w konkretny plan i doradzi jaką technologię i funkcjonalności najlepiej zastosować. Zacznijmy jednak od początku.

 

Czym są warsztaty projektowe?

Warsztaty projektowe to interaktywne spotkania grupowe, które mają na celu zaangażowanie zespołu projektowego (zarówno po stronie inwestora jak i wykonawcy, a niekiedy także przedstawiciela grupy docelowej) w proces planowania i definiowania kluczowych elementów związanych z projektem. Te warsztaty są kluczowym etapem przygotowania do tworzenia portalu internetowego.

Głównym celem takich warsztatów jest zdefiniowanie celów projektu, potrzeb użytkowników, funkcjonalności, interfejsu użytkownika i strategii dla przyszłego portalu internetowego. Warsztaty umożliwiają wypracowanie wspólnej wizji projektu i określenia kierunku, w którym powinien się rozwijać. Podczas warsztatów definiujemy kluczowe aspekty, takie jak grupa docelowa, cele biznesowe, priorytety funkcjonalne, preferowane technologie, oczekiwania użytkowników, co pomaga w stworzeniu planu działania i harmonogramu projektu. Efektem warsztatów jest opracowanie dokumentacji ( w formie raportu lub prezentacji)  zawierającej ustalenia, wnioski i wytyczne dotyczące projektu, które stanowią podstawę do dalszych prac nad portalem internetowym. Dokument ten umożliwi też przygotowanie szczegółowego kosztorysu, oraz podział pracy nad projektem na etapy.

Jakie są największe plusy warsztatów projektowych:

 • Tworzenie wspólnej wizji projektu: Warsztaty mogą pomóc w stworzeniu wspólnej wizji projektu przez cały zespół. Dzięki nim wszyscy uczestnicy mają szansę wyrazić swoje pomysły, co pomaga w lepszym zrozumieniu oczekiwań i stworzeniu spójnej strategii dla portalu.
 • Precyzyjne określenie celów: Warsztaty mogą pomóc w lepszym zrozumieniu celów biznesowych, oczekiwań użytkowników oraz oczekiwań zespołu projektowego. Dzięki temu można bardziej precyzyjnie określić cele, które mają być osiągnięte przez portal.
 • Zdefiniowanie funkcjonalności i interfejsu użytkownika: Poprzez warsztaty można omówić i zdefiniować, jakie funkcje i jakie elementy interfejsu użytkownika są kluczowe dla sukcesu portalu. To pozwala na lepsze dostosowanie projektu do potrzeb użytkowników.
 • Wczesne rozpoznanie wyzwań i problemów: Warsztaty mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych problemów lub wyzwań na etapie planowania, co pozwala na szybsze reagowanie i dostosowywanie strategii.

 

Jak wyglądają warsztaty projektowe - przykładowy scenariusz

Warsztaty projektowe to miejsce, gdzie kreatywność spotyka się z analizą, by wypracować kierunki rozwoju projektu. Wnikliwe sesje warsztatowe pozwalają zespołowi projektowemu zgłębić potrzeby i oczekiwania użytkowników, co stanowi kluczowy element sukcesu portalu. Poprzez burze mózgów, dyskusje grupowe oraz interaktywne ćwiczenia, uczestnicy warsztatów odkrywają nowe perspektywy i generują innowacyjne pomysły, które stanowią podstawę dla projektowanego portalu internetowego.

Szczegółowy scenariusz warsztatów planowany jest pod konkretny projekt. Szykując się do spotkania zawsze uwzględniamy specyfikę branży i oczekiwania klienta. Kluczowe jest zapewnienie aktywnego udziału wszystkich uczestników, aby jak najlepiej wykorzystać czas i uzyskać wartościowe wyniki.

Cześć I -  Założenia projektowe

Na początek staramy się ustalić jaki jest główny cel projektu. Razem z  klientem omawiamy pomysł starając się określić do kogo portal będzie skierowany i jakie potrzeby będzie realizował. Na tym etapie określamy też grupę docelową, definiujemy personę oraz omawiamy jej potrzeby, zachowania i przyczyny dla których znalazła się na portalu.
Na koniec zastanawiamy się nad metodami monetyzacji, czyli w jaki sposób portal będzie zarabiał na siebie w przyszłości.

Cześć II - Lubiane i nielubiane rozwiązania konkurencji/innych portali

Kolejnym etapem jest omówienie konkurencyjnych stron internetowych - zarówno polskich jak i zagranicznych. Każdą z propozycji staramy się przeanalizować w kwestii dobrych i złych rozwiązań - zarówno pod kątem funkcjonalnym jak i graficznym. Zapisujemy adresy tych stron razem z listą lubianych i nielubianych rozwiązań - taka lista pomoże na etapie tworzenia prototypów poralu.

Cześć III Omówienie rozwiązań i funkcjonalności kluczowych dla projektu

Teraz przechodzimy już do konkretów.  Dla każdego z typów użytkownika określamy zakres czynności jakie powinien móc zrealizować na portalu. Przeanalizowanie potrzeb wszystkich typów użytkowników pozwala stworzyć listę funkcjonalności jakie chcielibyśmy żaby znalazły się na portalu. Na tym etapie możemy od razu określić które z tych funkcjonalności bedą niezbędne od samego początku funkcjonowania portalu oraz te, które możemy wdrożyć w przyszłości (podział prac na etapy zmniejsza koszt początkowy i przyspiesza czas uruchomienia pierwszej wersji systemu).

Cześć IV Struktura i wygląd portalu

Na tym etapie tworzymy już wstępne wyobrażenie dotyczące wyglądu przyszłego portalu. Zastanawiamy się jakie zakładki powinny znaleźć się w głównym menu, oraz jakie elementy chcielibyśmy zamieścić na stronie głównej. Możemy też zastanowić się nad ogólną stylistyką oraz określić jakie emocje powinien wzbudzać u osób które weszły na niego po raz pierwszy.

Cześć V Ścieżka użytkownika

To bardzo przyjemy etap na którym wyobrażamy sobie konkretnego użytkownika i tworzymy wstępny schemat jego zachowania. Zaczynamy od zdefiniowania jakie zadanie będzie realizował przykładowy użytkownik, a następnie krok po kroku opisujemy działania jakie musi wykonać aby zrealizować założony cel. Ten etap pozwala nie tylko określić na jakim etapie będziemy odblokowywać dostęp do poszczególnych funkcjonalności ale również pozwala stworzyć pełną listę podstron. 

Wszystkie informacje zebrane w trakcie warsztatów, są skrupulatnie notowane w formie interaktywnej tablicy.

Szybkie notowanie pomysłów i komentarzy, sprzyja współpracy i dynamicznym dyskusjom oraz pozwala zwizualizować pomysły i koncepcje przedstawione podczas warsztatów. Interaktywna tablica umożliwia łatwe wprowadzanie zmian i poprawek w trakcie dyskusji. Można edytować, przemieszczać, grupować lub usuwać notatki, co pozwala elastycznie kształtować zgromadzone informacje. Tak zapisane informacje są też łatwiejsze do późniejszej analizy. Zebranie wszystkich notatek, diagramów czy pomysłów w jednym miejscu, ułatwia dokonywanie podsumowań i wydobywanie kluczowych wniosków. 

 

Warsztaty projektowe stanowią nieodzowny element w tworzeniu skutecznego portalu internetowego.

To w nich kryje się potencjał stworzenia nie tylko funkcjonalnego, ale i atrakcyjnego dla użytkowników projektu online. Dzięki interaktywnym sesjom, możliwe jest wypracowanie spójnej wizji projektu, co przekłada się na sukces projektu w dynamicznym świecie online. Warsztaty projektowe nie tylko umożliwiają definiowanie celów i strategii projektu, ale także minimalizują ryzyko oraz koszty poprzez wczesne wykrywanie ewentualnych problemów. To również doskonała okazja do integracji zespołu, co przekłada się na lepszą komunikację i zrozumienie celów projektu.

Jeśli marzysz o stworzeniu innowacyjnego i efektywnego portalu internetowego, to zapraszamy do udziału w naszych warsztatach projektowych. Pomożemy w stworzeniu planu portalu który przyciągnie uwagę, będzie funkcjonalny i spełni oczekiwania użytkowników.

Planujesz nowy projekt?
Chcielibyśmy usłyszeć o nim więcej

Wyceń projekt

 

 

 

Zobacz inne publikacje

FAQ

Nie wiesz od czego zacząć? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania

 • Nasze doświadczenie pozwala nam na realizację kompleksowych strategi internetowych dlatego realizujemy usługi począwszy od identyfikacji wizualnej, przez wdrożenie i wsparcia a na promocji w internecie kończąc. Słowem, jesteśmy przygotowani i wolimy pracować nad projektami kompleksowo od A do Z.
 • Tak, udzielamy pełnego wsparcia na zrealizowany projekt. Co ważne, nie jest to tylko gwarancja że system będzie działał. W okresie wsparcia pomagamy w edycji treści, wprowadzamy usprawnienia oraz pomagam w zarządzaniu systemem. Wiemy jak ważne jest aby realizowane przez nas projekty spełniały swoją rolę dlatego zawsze pomagamy naszym klientom nie tylko na etapie wdrożenia ale również na etapie wsparcia.
 • Tak. Pozycjonujemy strony internetowe na konkretne frazy lub wykorzystując pozycjonowanie szerokie. Wiemy, że żaden projekt nie będzie efektywny jeżeli nie zostanie zoptymalizowany i zareklamowany dlatego tworzone przez nas strony, system czy aplikacje są zawsze zoptymalizowane i przygotowane do pozycjonowania. Konfigurujemy i nadzorujemy również kampanie Google Ads, które pozwalają na kontrolę nad wynikami i precyzyjny dobór odbiorców w zakresie ograniczonym jedynie przez budżet jaki jest do dyspozycji.
 • Oczywiście. Nie wyobrażamy sobie projektu bez wersji mobilnej. Stosujemy zasadę projektową nazywaną „mobile first” wiedząc, że nawet 80% użytkowników w niektórych branżach korzysta z systemów wyłącznie na urządzeniu mobilnym. Co ważne, dobrze zaprojektowana wersja mobilna często wykazuje lepsze współczynniki konwersji oraz pozwala na lepszą promocję niż wersja desktop’owa.
 • Nie, unikamy pracy na szablonach i tworzymy nasze projekty specjalnie pod firmę z którą współpracujemy. Wierzymy, że jest to jedyny sposób aby inwestycja w projekt przyniosła oczekiwane rezultaty oraz aby reprezentowała naszego klienta na najwyższym możliwym poziomie. Praca z szablonem wiąże się z uproszczeniami i kompromisami, które według nas wpływają negatywnie na wizerunek klientów.
Nasi klienci

Naszym największym sukcesem jest zaufanie, którym obdarzyli nas Klienci. Jesteśmy dumni z tego, co nasi Klienci mówią o naszej pracy.

Jestem naprawdę zadowolony wszystko na czas. Świetne pomysły cieszę się że wybrałem akurat was.

Piotr Borówkowy Raj

Cechuje ich profesjonalizm usług, ale również ogromne zaangażowanie w prowadzone prace.

Tomasz Skyconcept

Każdorazowo wykazywali kreatywność i zaangażowanie oraz profesjonalną obsługą.

Adam Skyconcept

Praca nad naszą strona przebiegała szybko i sprawnie. Wszelkie nasze uwagi przyjmowane były w atmosferze dalszej chęci współpracy.

Sylwia Contract Administration Sp. z o.o.

Coal Creative to idealny partner dla każdego przedsięwzięcia realizowanego w Internecie. Profesjonalni i kompetentni w każdym calu.

Anna Jones Lang LaSalle Sp. z o.o.

Jesteśmy niezwykle zadowoleni z efektów Państwa pracy

Marcin Zagroszuj.pl

Dzięki za projekty. Wszystkie trzy są świetne. Dobra robota

Mateusz Solace

Strona bardzo nam się podoba i nie mamy do niej żadnych zastrzeżeń.

Piotr Maja Sp. z o.o.

Obejrzałam wszystko dokładnie i jestem BARDZO zadowolona.

Joanna Tort Pieluszkowy

Super, że serwer który Państwo oferują jest b.dobry, ponieważ zależy mi na poprawnym funkcjonowaniu strony www, tym bardziej że wygląda ona super :)

Michał Railad

Wszyscy mnie chwalą za nową stronę! Stronka jest super! Proszę więc pochwalić całą ekipę!

Dominika Manufakture

Najbardziej podoba mi się ostatnia strona. W ogóle jest super i naprawdę jestem zadowolony. Dziękuję.

Małgorzata Kancelaria Prawna Kaczorowski

Dziękuję za projekty, wyszło super! bardzo mi się podoba :) Logo jest piękne i jestem naprawdę pod wrażeniem.

Anna Aromic

I LOVE IT!!!! Wygląda naprawdę super. Bardzo bardzo mi się podoba!!!

Agnieszka Activity Junkie

Bardzo dziękuję za projekt. Jak zwykle trafili Państwo w sedno. Jest super.

Wojciech Torprojekt

Super !!!!!! Bardzo mi sie podoba :) Pełna akceptacja projektu !!

Monika LEA

Jestem zachwycona projektem strony!

Justyna FoodArtGallery
Prologis
JLL
FEM
Wrocław
TVP
Agora
Jakość obsługi
Sonko
Poltronic
PKB
M+Q
Koyo
JTEKT
IM
Sanofi
PBF
Simpdivcol
Flaga
Amerigas
Europol Gaz

Planujesz nowy projekt?
Chcielibyśmy usłyszeć o nim więcej

Imię i Nazwisko *
Email *
Firma
Telefon *
+48
Szukaj
  Opowiedz nam o swoim projekcie
  Planowany budżet projektu
  Dodaj załącznik
  Przeglądaj pliki No file chosen

  Zapoznałem się i akceptuję Politykę prywatności


  Porozmawiajmy!

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  +48 71 333 73 43  Nie wiesz od czego zacząć?

  W uporządkowaniu informacji na temat planowanego projektu pomoże Brief Kreatywny
    pobierz Brief